I honestly have no idea what you’re saying.If you've earned more than the cost per gallon, you pay the 9/10ths so it's 18 cents for 20 gallon limit.
Had that a couple times we bought a bunch of gift cards.
I honestly have no idea what you’re saying.If you've earned more than the cost per gallon, you pay the 9/10ths so it's 18 cents for 20 gallon limit.
Had that a couple times we bought a bunch of gift cards.
Your fuel saver discount cannot equal or exceed the cost of gas you buy.I honestly have no idea what you’re saying.
Little sensitive about your 'I'm too good for Walmart' schtick?I don't think I had been in a WalMart in maybe 10 years until last weekend when we were out of town and needed some medicine. Have they dramatically increased the number of shelves? It just seemed packed to the gills with tons of just crap.
@drmwevr08 you can dumb my post all you want, but there's a reason there's a website for these folks. WalMart and the halls of a high school are the only two places I've seen it acceptable to wear your pajamas outside of bedtime hours.
speaking to the quire, now spread the word to the MILF's at Jordan Creek that panty lines went out in the 80'sPretty good chance that Im not wearing underwear at either Hy Vee or Walmart.
this. if you are bragging about where you are the same, can i just assume that every single non advertised item is more expensive than walmart?
Because everyone assumes everything is cheaper at Walmart?
Because most people think Hy-Vee is more expensive than Wal-Mart, Fareway, Price Chopper, and so on. I’ve also seen signs listing prices lower than their competitors.
Bring back Dahl's! Wanna talk about expensive.... Yeesh. And I worked at the one on 156th and Hickman for like 7 years. One of my favorite jobs though.Bring back Save-U-More
That black and white beer they sold in the day was ROUGH!Bring back Save-U-More
Wal-Mart are my kind of people. I go to the Grimes location to hang out even if I dont need anything.
Anyone use Fuel Saver and seeing fewer rewards recently? We buy a minority of our groceries from Hy-Vee, but we typically make at least one trip per week and scan the card to earn whatever rewards may come. Even with our relatively limited shopping, we would pick up anywhere from $0.20 to $0.40/gal over the course of a month.
For the last month-plus, we earned zero rewards. I couldn't be certain we were shopping items that should have earned them for us, but since we normally earned rewards without really even trying, it went on long enough that I was beginning to wonder if something was wrong with our account. I finally sent Hy-Vee customer service an email, and I received a response saying that you have to buy specific items and don't just earn rewards simply by shopping. (Of course I know that.)
Yesterday, for unrelated reasons, we ended up doing the majority of our grocery shopping at Hy-Vee. We finally earned a reward...for a whopping total of $0.01 per gallon. It makes me wonder if they're cutting back on offering rewards.
Tried the $.99 white bread once, you definitely get what you pay for.We have started buying some of our basics at Kwik Star. Milk, bread, bananas, potatoes, butter, etc. Prices are very reasonable, and quality is good!
And you can buy singles of anything basically bananas, onions, potatoes. Milk, butter, bread are reasonable. It's a easy stop if your in a hurry and don't want to go to a full blown grocery store.We have started buying some of our basics at Kwik Star. Milk, bread, bananas, potatoes, butter, etc. Prices are very reasonable, and quality is good!
I’ve settled on the fact that I just don’t like shopping at Hy-Vee because the stores are too large and there are too many options.Because most people think Hy-Vee is more expensive than Wal-Mart, Fareway, Price Chopper, and so on. I’ve also seen signs listing prices lower than their competitors.