Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Addict Achievements:
    SocialVeteran50000 Experience Points

    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Oldpeopleville
    Posts
    9,207
    Thumbs Up
    Received: 0
    Given: 0

    Summer Wrestling.

    Anyone know how the team is looking as far as summer wrestling is concerned? Such as, who's wrestling freestyle, etc. throughout the summer?


    "Seven minutes to glory."

  2. #2
    Rookie Achievements:
    Veteran5000 Experience Points
    isu_bub's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Ames, Iowa
    Posts
    550
    Thumbs Up
    Received: 0
    Given: 0

    Re: Summer Wrestling.

    Well the main focus of the current team over the summer is making a run at the World Team Trials, which are early in June. Here is a current list of qualifiers for the Trials, which are in Las Vegas.

    I bolded current wrestlers, and as many former wrestlers/coaches as I could in two minutes, I'm pressed for time!

    MEN’S FREESTYLE

    55 KG/121 LBS.

    U.S. Nationals champion – Henry Cejudo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
    U.S. Nationals, second place – Nick Simmons, Williamston, Mich. (Sunkist Kids)
    U.S. Nationals, third place – Vic Moreno, Palo Alto, Calif. (Gator WC)
    U.S. Nationals, fourth place – Matt Azevedo, Pismo Beach, Calif. (Sunkist Kids)
    U.S. Nationals, fifth place – Adam Smith, Newport, Pa. (New York AC)
    U.S. Nationals, sixth place – Michael Martinez, Pagosa Springs Colo. (Cowboy WC)
    U.S. Nationals, seventh place – Grant Nakamura, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
    Northeast Regional champion – Brad Pataky, Clearfield, Pa. (Penn State WC)
    Northern Plains Regional champion -
    Olympic Team member – Sammie Henson, Flintstone, Ga. (Sunkist Kids)
    ’06 Sunkist Kids International champion – Vic Moreno, Palo Alto, Calif. (Gator WC)
    ’06 NYAC Holiday International champion – Vic Moreno, Palo Alto, Calif. (Gator WC)
    University Nationals champion – Tanner Gardner, Berryton, Kan. (Advanced Training WC)
    University Nationals, second place – Obenson Blanc, Naples, Fla. (Mat-Town USA)
    International Tour medalist (within 1 year) –
    ’06 Takhti Cup silver – Henry Cejudo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
    ’07 Ivan Yargyin International bronze – Henry Cejudo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

    60 KG/132 LBS.
    U.S. Nationals champion – Nate Gallick, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
    U.S. Nationals, second place – Mike Zadick, Solon, Iowa (Gator WC)
    U.S. Nationals, third place – Shawn Bunch, Leavenworth, Kan. (Gator WC)
    U.S. Nationals, fourth place – Zach Roberson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
    U.S. Nationals, fifth place – Chris Fleeger, Ithaca, N.Y. (New York AC)
    U.S. Nationals, sixth place – Danny Felix, Morgantown, W.Va. (Sunkist Kids)
    U.S. Nationals, seventh place – Eric Metzler, Evanston, Ill. (Wildcat WC)
    Northeast Regional champion – Franklin Gomez, Lansing, Mich. (Michigan State)
    Northern Plains Regional champion -
    Olympic Team member – Stephen Abas, Fresno, Calif. (Sunkist Kids)
    Olympic Team member - Kendall Cross, Colorado Springs, Colo. (unattached)
    World Team member – Mike Zadick, Solon, Iowa (Hawkeye WC)
    World Team member – Michael Lightner, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
    ’06 Sunkist Kids International champion – Chris Fleeger, Ithaca, N.Y. (New York AC)
    ’06 Clansman International champion – Travis Lee, Ithaca, N.Y. (New York AC)
    ’07 Dave Schultz Memorial champion – Travis Lee, Ithaca, N.Y. (New York AC)
    University Nationals champion – Todd Meneely, Omaha, Neb. (Maverick/Ironhawk)
    University Nationals, second place – Josh Keefe, Ringgold, Ga. (Chattanooga School of Wrestling)
    International Tour medalist (within 1 year) –
    ’06 Henri Deglane Challenge bronze – Nate Gallick, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
    ’06 Takhti Cup bronze – Zach Roberson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
    ’07 Ivan Yargyin International bronze – Nate Gallick, Ames, Iowa (Sunkist Kids)


    66 KG/145.5 LBS.
    U.S. Nationals champion – Chris Bono, Ringgold, Ga. (Sunkist Kids)
    U.S. Nationals, second place – Jared Frayer, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
    U.S. Nationals, third place – Zack Esposito, Stillwater, Okla. (Gator WC)
    U.S. Nationals, fourth place – Cary Kolat, Hampstead, Md. (unattched)
    U.S. Nationals, fifth place – Jared Lawrence, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
    U.S. Nationals, sixth place – Eric Larkin, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
    U.S. Nationals, seventh place – Doug Schwab, Iowa City, Iowa (Gator WC)
    Northeast Regional champion –Eric Albright, York, Pa. (Cavalier WC)
    Northern Plains Regional champion -
    World Team member – Bill Zadick, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
    World Team member – Chris Bono, Ringgold, Ga. (Sunkist Kids)
    ’06 Sunkist Kids International champion – Jared Frayer, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
    ’06 Clansman International champion – Brent Metcalf, Davison, Mich. (Hawkeye WC)
    ’06 NYAC Holiday International champion – Jared Lawrence, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
    ’07 Dave Schultz Memorial champion - Jared Lawrence, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
    University Nationals champion – Teyon Ware, Norman, Okla. (Underdog WC)
    University Nationals, second place – Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids)
    International Tour medalist (within 1 year) –
    ’06 Henri Deglane Challenge gold – Jared Lawrence, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
    ’07 Yasar Dogu Tourament bronze – Zack Esposito, Stillwater, Okla. (Gator WC)
    ’07 Trophe Milone gold - Zack Esposito, Stillwater, Okla. (Gator WC)
    ’07 Trophe Milone bronze – Phillip Simpson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

    74 KG/163 LBS.
    U.S. Nationals champion – Joe Heskett, Columbus, Ohio (Gator WC)
    U.S. Nationals, second place – Casey Cunningham, Mt. Pleasant, Mich. (Sunkist Kids)
    U.S. Nationals, third place – Donny Pritzlaff, Madison, Wis. (New York AC)
    U.S. Nationals, fourth place – Ramico Blackmon, Colorado Springs Colo. (New York AC)
    U.S. Nationals, fifth place – Scott Owen, Annapolis, Md. (New York AC)
    U.S. Nationals, sixth place – Ben Askren, Hartland, Wis. (Sunkist Kids)
    U.S. Nationals, seventh place – Tyrone Lewis, Oklahoma City, Okla. (Gator WC)
    Northeast Regional champion – Casey Cunningham, Mt. Pleasant, Mich. (Sunkist Kids)
    Northern Plains Regional champion –
    World Team member – Donny Pritzlaff, Madison, Wis. (New York AC)
    Olympic Team member – Joe Williams, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
    ’06 Canada Cup champion – Ramico Blackmon, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
    ’06 Sunkist Kids International champion – Scott Owen, Annapolis, Md. (New York AC)
    ’06 Clansman International champion – Kirk White, Boise, Idaho (Bronco WC)
    University Nationals champion – Harry Lester, Akron, Ohio (Gator WC/USOEC)
    University Nationals, second place – Travis Paulson, Council Bluffs, Iowa (Cyclone WC)
    International Tour medalist (within 1 year) –
    ’06 Henri Deglane Challenge gold – Joe Heskett, Columbus, Ohio (Gator WC)
    ’07 Ivan Yargyin International bronze – Scott Owen, Annapolis, Md. (New York AC)

    84 KG/185 LBS.
    U.S. Nationals champion – Joe Williams, Dekalb, Ill. (Sunkist Kids)
    U.S. Nationals, second place – Lee Fullhart, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
    U.S. Nationals, third place – Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
    U.S. Nationals, fourth place – Chris Pendleton, Stillwater, Okla. (Gator WC)
    U.S. Nationals, fifth place – Tyrel Todd, Bozeman, Mont. (New York AC)
    U.S. Nationals, sixth place – Tony Gansen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
    U.S. Nationals, seventh place – Bryce Hasseman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
    Northeast Regional champion – Scott Shipman, Boiling Springs, S.C. (Bulldog WC)
    Northern Plains Regional champion –
    World Team member – Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
    ’06 Canada Cup champion – Bryce Hasseman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
    ’06 Sunkist Kids International champion – Chris Pendleton, Stillwater, Okla. (Sunkist Kids)
    ’06 Clansman International champion – Tony Gansen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
    ’06 NYAC Holiday International champion – Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
    ’07 Dave Schultz Memorial champion – Clint Wattenberg, Ithaca, N.Y. (New York AC)
    University Nationals champion – Ian Murphy, Corona, Calif. (Titan WC)
    University Nationals, second place – Dave Bertolino, Mt. Pleasant, Ohio (Cyclone WC)
    International Tour medalist (within 1 year) –
    ’06 World University Championships bronze – Jake Herbert, Wexford, Pa. (Wildcat WC)
    ’06 Henri Deglane Challenge silver – Clint Wattenberg, Ithaca, N.Y. (New York AC)
    ’07 Takhti Cup bronze – Lee Fullhart, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
    ’07 Ivan Yargyin International bronze – Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
    ’07 Kiev International silver - Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
    ’07 Trophe Milone bronze - Tony Gansen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

    96 KG/211.5 LBS
    U.S. Nationals champion – Daniel Cormier, Stillwater, Okla. (Gator WC)
    U.S. Nationals, second place – Mo Lawal, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
    U.S. Nationals, third place – Kyle Cerminara, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
    U.S. Nationals, fourth place – Dawid Rechul, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
    U.S. Nationals, fifth place – Kurt Backes, Neshanic Station, N.J. (Sunkist Kids)
    U.S. Nationals, sixth place – Sean Stender, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)
    U.S. Nationals, seventh place – Damion Hahn, Ithaca, N.Y. (New York AC)
    Northeast Regional champion – Jared Platt, Randolph, N.J. (Blair WC)
    Northern Plains Regional champion -
    Olympic Team member – Daniel Cormier, Stillwater, Okla. (Gator WC)
    World Team member – Mo Lawal, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
    ’06 Canada Cup champion – Kyle Cerninara, Lewistown, N.Y. (New York AC)
    ’06 Sunkist Kids International champion – Nik Fekete, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
    ’06 Clansman International champion - Nik Fekete, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
    ’06 NYAC Holiday International champion – Mo Lawal, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
    ’07 Dave Schultz Memorial champion -
    University Nationals champion – Mike Tamillow, Oak Park, Ill. (Wildcat WC)
    University Nationals, second place – Daren Burns, Catawba, N.C. (Greensboro)
    International Tour medalist (within 1 year) –
    ’06 Henri Deglane Challenge silver - Nik Fekete, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
    ’07 Takhti Cup gold - Mo Lawal, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
    ’07 Trophe Milone bronze - Kyle Cerninara, Lewistown, N.Y. (New York AC)

    120 KG/264.5 LBS.
    U.S. Nationals champion – Tommy Rowlands, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
    U.S. Nationals, second place – Cole Konrad, Freedom, Wis. (Minnesota Storm)
    U.S. Nationals, third place – Steve Mocco, Stillwater, Okla. (New York AC)
    U.S. Nationals, fourth place – Tervel Dlagnev, Arlington, Texas (Loper WC)
    U.S. Nationals, fifth place – Michael Irving, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
    U.S. Nationals, sixth place – Tolly Thompson, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)
    U.S. Nationals, seventh place – Pat Cummins, Evanston., Ill. (New York AC)
    Northeast Regional champion – John Laboranti, Scranton, Pa. (Penn State WC)
    Northern Plains Regional champion -
    World Team member – Tolly Thompson, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)
    ’06 Sunkist Kids International champion – Tommy Rowlands, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
    ’06 NYAC Holiday International champion – Tommy Rowlands, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
    ’07 Dave Schultz Memorial champion - Daniel Cormier, Stillwater, Okla. (Gator WC)
    University Nationals champion – Matt Fields, Lowden, Iowa (Hawkeye WC)
    University Nationals, second place – Israel Silva, Chattanooga, Tenn. (Sunkist Kids)
    International Tour medalist (within 1 year) –
    ’06 World University Championships bronze – Cole Konrad, Freedom, Wis. (Minnesota Storm)
    ’07 Yasar Dogu Tourament bronze – Steven Mocco, Stillwater, Okla. (New York AC)
    ’07 Trophe Milone silver - Steven Mocco, Stillwater, Okla. (New York AC)
    ’07 Trophe Milone bronze – Les Sigmon, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids)
    ’07 Swiss Open gold - Tommy Rowlands, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)


    Last edited by isu_bub; 04-24-2007 at 02:32 AM.



  3. #3
    Recruit
    Points: 5,900, Level: 22
    Level completed: 70%, Points required for next Level: 150
    Overall activity: 0%
    Achievements:
    Veteran5000 Experience Points

    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Denison
    Posts
    83
    Points
    5,900
    Level
    22
    Thumbs Up
    Received: 0
    Given: 0

    Re: Summer Wrestling.

    Thanks Bub,
    Tobyaclone.



Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • TV: Fox Sports Net
  • BASKETBALL: Iowa State vs. Alabama
  • November 24, 2014
  • 08:30 PM